ПАТУВАЈТЕ СО НАСМЕВКА И СТИЛ
Белград - Нова Година 2020

Дочек на Новата 2020 во Белград
Хотел Југославија 3*

Прoграма на патувањето:

1 ден (29.12.2019 - недела) Штип - Белград
Состанок на групата во 23:00 часот пред Нова пошта во Штип и тргнување за Белград. Ноќно возење со попатни паузи.

2 ден (30.12.2019 - понеделник) Белград
Пристигнување во Белград– панорамски разглед на градот со локален водич…црквата Св. Сава, брдото Топчидер (стадионите на „Црвена Звезда“ и „Партизан“), Дедиње, мостот Газела, мостот на Бранко Ќопиќ, црквата Св.Марко, улицата на кнезот Михаило, плоштадот на Никола Пашиќ, Теразије, Народниот Театар, Собранието, тврдината Калемегдан – каде и завршува разгледот…Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидуални прошетки во центарот на Белград и уживање во предновогодишната атмосфера во градот со богата музичка програма на плоштадот или во дискотека/кафана. Факултативно посета на ресторан или сплав со музика-(предновогодишна загарантирана забава). Индивидуална забава на плоштад со познати музички имиња:Сара Јо,Мили, Сендах,Цоби,Раста,МЦ Стојан... Ноќевање.

3 ден (31.12.2019 - вторник) Белград - Нови Сад (факултативно)
Појадок. По појадокот – Факултативен излет до Нови Сад. Разглед на градот: улицата на Јован Ј. Змај, Дунавската улица – пешачка трговска зона, Владичанскиот двор, плоштадот со Градското собрание и католичката црква, Петро- варадинската тврдина…Во попладневните часови – враќање во Белград…Подготовка за дочек на Нова Година на плоштад или факултативно во ресторан. Индивидуална забава на плоштад со познати музички звезди:Маја Берович,звезда на вечерта-Лепа Брена,Кики и Пилоти... Ноќевање.

4 ден (01.01.2020 - среда) Белград - Штип
Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот, слободно време . Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Штип.

Цена:6.490 денари.

Промотивна цена за уплата до 10.11.2019 година - 5.950 мкд.

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • -превоз со туристички автобус
 • -2 ноќевања со појадок во хотел Југославија 3*во Белград http://hoteljugoslavija.rs/
 • -разгледување на Белград со локален водич
 • -организација и водство на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • -посета на Нови Сад – 12 евра – пријавување при резервација -( минимум 35 пријавени)
 • -патничко осигурување – 100 денари -(задожително)
 • -туристичка такса 1,5 евра од ноќевање-или 2х1,50=3 евра -(задолжително)
 • -посета на ресторан или сплав со музика-(предновогодишна забава)

Опис на хотелот: Хотелот Југославија 3* е сместен на десната обала на Дунав, поглед на Ушче, реката Сава и Дунав.Хотелот е отворен во 1967 година и е еден од најпопуларните хотели во бивша Југославија, хотелот повторно е отворен во 2013 година каде добива категорија 3*.Во хотело има неколку ресторани, казино, кафич, бутик, располага со 132 соби, рецепција која работи 24 часа.Во близина на хотелот има автобуска постројка која води до центарот на Белград, до Аеродромот и др.

Општи напомени:

 • Организатор на аранжманот е ТА.Црво Експрес од Штип;
 • Резервација се прави со уплата на 30% од вкупниот износ на аранжманот;
 • целосна уплата на аранжманот е 10 дена пред почетокот на истиот;
 • цените на аранжманот се дадени во денари за наплата во евра курс 1 евро = 62 мкд;
 • За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника;
 • За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена од истек на самиот;
 • Организаторот го задржува правото за промена на цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот;
 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата;
 • Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пример: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Може да се патува и само со лична карта
Рок на пријавување до 20.12.2019 година.

За овој аранжман важат Општите услови за патување на Т.А.Црво Експрес

Среќни празници и среќна Нова 2020 година Ви посакува Т.А.ЦРВО ЕКСПРЕС-Штип.