ВЕЛИГДЕН ВО ПРАГА (+ДРЕЗДЕН,ВИЕНА)

Чешка, Германија и Австрија
Времетраење:  6 Дена 3 Ноќи
Цена:   9.980,00 ден
Поаѓање од:  Нова Пошта - Штип

Понудата заврши

ДАТА НА ПАТУВАЊЕ: СРЕ 01-Мај-2024 – ПОН 06-Мај-2024

ДЕН 1 – 01.05.2024

► Поаѓање во 10.00 часот пред Нова пошта во Штип,патуваме преку Србија, ноќно возење со попатни одмори.

ДЕН 2 – 02.05.2024

► Пристигнување во Прага, разглед со локален водич:старохопскиот манастир, Валенштајн, Штернберг, Тоскани, новиот и стариот кралски дворец, катедралата Св.Вита, Базиликата на Св.Ѓорѓи,златната улица, карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, бистата на Карло 4,кралски пат Климентиниумот, познатиот астрономски часовник-Орлој, Прашката кула… Сместување во хотел..Ноќевање.

ДЕН 3 – 03.05.2024

► Појадок. Факултативен целодневен излет до Дрезден.Разглед на градот со водич: операта Земпер, палатата Цвигер, Богородичната црква, римокатоличката Дворска црква, палатата Ташенбер, Августовиот музеј… Враќање во Прага. Ноќевање.

ДЕН 4 – 04.05.2024

► Појадок. Факултативен излет до познатиот бањски комплекс Карлови Вари со посета на еден од 12-те извори. Враќање во хотел. Ноќевање.

ДЕН 5 – 05.05.2024

► Појадок. Поаѓање за Виена. Попатно пауза за шопинг во познатиот забавен центар http://www.excaliburcity.com/en/. Пристигнување во Виена,разглед на градот со водич: плоштадот Рингштрасе, палатата Хофбург, Парламентот, дворецот Белведере, Виенската опера катердалата Св.Стефан, шарената куќа Хундервасер… Слободно време за прошетка низ центарот на Виена. Заминуваме за Македонија. Ноќно возење.

ДЕН 6 – 06.05.2024

► Пристигнување во Македонија.

— Напомена —

 • Рок на пријавување до 20.04.2024 година.
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум 40 патници, за реализација на факултативите потребен е минимум од 25 патника.

— Напомена —

 • За пакет факултативи – ( Карлови Вари+Дрезден) – со попуст 60 €

За овој аранжман важат Општите услови за патување на т.А.Црво Експрес.

Што е вклучено

 • Лиценциран придружник на групата
 • Превоз на наведената релација
 • Разглед на Виена. Прага со локален стручен водич - гратис од агенцијата(без наплата)
 • Сместување во хотел со 3* во Прага на база 3 ноќевања со појадок во Hotel Krystal https://www.centrum-krystal.cz/en/
 • Шопинг во познатиот забавен центар http://www.excaliburcity.com/en/.

Што НЕ е вклучено

 • Влезници за културно историските знаменитости
 • Патничко и здравствено осигурување
 • Посета на Карлови Вари и разглед со локален водич - 30 €
 • Хотелска туристичка такса 3.33 € од ден – (10 евра задолжително)
 • Целодневен разглед на Дрезден со локален водич - 35 € - наша препорака