ВЕЛИГДЕН ВО ВЕНЕЦИЈА

Италија
Времетраење:  6 Дена 3 Ноќи
Цена:   9.980,00 ден
Поаѓање од:  Нова Пошта - Штип

Понудата заврши

ДАТА НА ПАТУВАЊЕ: СРЕ 01-Мај-2024 – ПОН 06-Мај-2024

ДЕН 1 – 01.05.2024

► Поаѓање на групата од Штип пред Нова Пошта во 14:00 часот. Патувањето е преку Србија, Хрватска, Словенија со попатни паузи за одмор. Ноќно возење.

ДЕН 2 – 02.05.2024

► Пристигнување во Венеција. Факултативна посета на Венеција-(доколку некој од патниците не ја користи оваа посета ќе мора да ја чека групата на договорено место и време). Поаѓање со брод за Венеција. Пристигнување и разглед на градот со локален стручен водич: Плоштадот и црквата Сан Марко, Мостот на воздишките, Дуждевата палата, Мостот Риалто, Каналот Гранде. Сместување во хотел во Лидо Dи Јесоло. Ноќевање.

ДЕН 3 – 03.05.2024

► Појадок. Факултативна посета и прошетка низ Фиренца. Разглед на стариот дел од градот кој што е под заштита на UNESCO како светско културно наследство. Во овој дел живееле: Ботичели, Донатело, Микеланџело, Леонардо да Винчи, Галилео Галилеј. Посета на историскиот дел од градот: галеријата Ufici, катедралата Santa Maria del Fiore, градската катедрала, плоштадот Signoria, палатата Vechio…Слободно време за индивидуални активности. Враќање во хотел. Ноќевање.

ДЕН 4 – 04.05.2024

► Појадок. Факултативна посета за Верона, разглед на градот со локален стручен водич: плоштадите Дел Ербе и Дел Сињори,Арената,куќата на Јулија… Слободно време за прошетка низ центарот на градот. Поаѓање према градот Сирмионе. Кратка пауза во живописниот град Сирмионе, кој на необично формираниот полуостров длабоко навлегува во езерото Лаго ди Гарда, познат по старата тврдина Сцалигера, тесните улици, преубави мали куќи и типични населби со комплетна содржина. Враќање во хотел во Лидо Ди Јесоло. Ноќевање.

ДЕН 5 – 05.05.2024

► Појадок. Напуштање на хотелот. Индивидуална кратка пауза во Трст.Пауза за шопинг Autlet centar, слободно време. Патуваме кон Македонија.

ДЕН 6 – 06.05.2024

► Пристигнување во Штип.

— Напомена —

 • За пакет факултативи – (Венеција+Фиренца+Верона+Сирмионе(Лаго Ди Гарда) – со попуст 80 €

— Рок на пријавување —

До 26.04.2024 година.
За реализација на аранжманот потребен е минимум 45 патници,за реализација на факултативите потребен е минимум од 25 патника.

— Доплати: —

 • Доплата за одбирање на ред на седење во автобус (согласно слободните места во моментот на резервација) – 20 € (по особа) со исклучок на првиот ден резервиран за персонал.
 • Доплата за дополнително седиште во автобус – 75 €.

— Поаѓање од: —

 • Штип во 14:00-кај Нова пошта(стадион)
 • Велес во 14:30-на кружен кај бензинска Макпетрол
 • Скопје во 15:15-кај Хотел Вип(саем)
 • Струмица во 12:30-на бензинска Макпетрол(кружен)
 • Радовиш во 12:50-на бензинска Лукоил-(Еми Петрол)
 • Кочани во 13.15-кај Судот

— Општи напомени —

 • Организатор на аранжманот е ТА.Црво Експрес од Штип;
 • Резервација се прави со уплата на 30% од вкупниот износ на аранжманот;
 • целосна уплата на аранжманот е 10 дена пред почетокот на истиот;
 • цените на аранжманот се дадени во денари за наплата во евра курс 1 евро = 62 мкд;
 • За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника;
 • За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена од истек на самиот;
 • Организаторот го задржува правото за промена на цената на аранжманот во случај на промена на
  цената на превозот или хотелот;
 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го
  откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на
  промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на
  внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно
  нагласено во програмата;
 • Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во
  случај на непредвидени објективни причини, како на пример: застој на граница, доцнење на
  летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

— ЗА ОВОЈ АРАНЖМАН ВАЖАТ ОПШТИТЕ УСЛОВИ ЗА ПАТУВАЊЕ НА Т.А ЦРВО ЕКСПРЕС – ШТИП —

 

 

Што е вклучено

 • 3 ноќевања со појадок во хотел 3* во Лидо ди Јесоло - ( https://www.hotelpiccadilly.com/en/ )
 • Организација и водич на патувањето
 • Превоз
 • Разглед на Трст, индивидуална пауза во Outlet centar

Што НЕ е вклучено

 • Влезници за посета на локалитетите
 • Патничко и здравствено осигурување
 • Посета на Венеција 25 € - (превоз, брод, разглед, водич)
 • Посета на Верона со Сирмионе, езерото Лаго Ди Гарда 35 € - (превоз, разглед, водич)
 • Посета на Фиренца 30 € - (превоз, брод, разглед, водич)
 • Хотелска туристичка такса 3.33 € од ден – (10 евра задолжително)